Aktualności

14 listopada 2019 12:04 | Aktualności

Roztocze 22.10.2019r.-24.10.2019r.

W dniach 22.10.2019r.-24.10.2019r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy uczestniczyli     w wycieczce do Kazimierza Dolnego.

W jej programie, oprócz samego Kazimierza Dolnego, znalazły się także inne interesujące turystycznie miejsca, m.in. takie jak Nałęczów, Krasnobród, Zwierzyniec , Zamość , Lublin , Szczebrzeszyn oraz Zamek Zamoyskich w Kozłówce.

W Nałęczowie zwiedziliśmy Park Uzdrowiskowy ze znajdującym się tam Pałacem Małachowskich i z „Nałęczowianką” –pijalnią wód kurujących serce, nerwy i poprawiających samopoczucie, których każdy miął możliwość spróbować. Kolejnym odwiedzonym miejscem był Krasnobród          i wizyta w Muzeum Parafialnym i ptaszarni, kaplica nad cudownym źródełkiem, wieża widokowa,ZalewKrasnobrodzki, molo,kamieniołom, który stanowi on wyjątkową atrakcję dla miłośników geologii, gdyż w skałach zachowały się liczne odciski flory i fauny datowanej nawiele milionów lat;. Nastepnie weszlismy na wieżwidokową , gdzie podziwialiśmy panoramę Krasnobrodu i okolic.

Następnym miejscem zachwycającym swoim pięknem i bogactwem zbiorów był Zamek Zamoyskich w Kozłówce wzniesiony około 1742 roku. Tu wycieczkowicze podziwiali doskonale utrzymane zamkowe wnętrza, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku.Można było podziwiać: piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, niezwykłą kolekcję malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów           i sreber, które stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Ciekawostką była także kaplica z kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, wzorowana na kaplicy wersalskiej. Ponadto zwiedziliśmy Zwierzyniec , a w nim barokowy Kościół na wodzie p.w .Św. Jana Nepomucena , bydynki dawnej ordynacji Zamoyskich oraz Roztoczański Park Narodowy. Mieliśmy okazję zobaczyć także Szczebrzeszyn . Kluczowym punktem wycieczki był sam Kazimierz Dolny, który jest zaliczany do najbardziej urokliwych miejsc Polski ze względu na swoje położenie i wspaniałą architekturę. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Starówki oraz Muzeum Sztuki Złotniczej, gdzie zgromadzono wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa. Chętni mieli możliwość podziwiania krajobrazu miasta i okolic z Góry Trzech Krzyży stanowiącej najpopularniejszy punkt widokowy Kazimierza.Niezapomnianą przygodę stanowił dla uczestników wycieczki rejs statkiem po Wiśle ukazujący piękno krajobrazu i zabytków. W drodze powrotnej mieliśmy okazję przechadzać             się ulicami Starówki w Lublinie.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i była wielkim przeżyciem dla jej Uczestników. Pozwoliła na poznanie wielu pięknych polskich miejsc wywołując wiele radości i uśmiechu.

Przeczytano: 832 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: